Papagáj rozpráva

10.12.2021

 Papagáj rozprava ?

Naučiť tak inteligentného tvora ako je papagáj, rozprávať, nemôže byť predsa ťažké. Alebo žeby áno?

Jedna z prvých otázok, ktoré dostávajú majitelia papagájov, je dnes už klasikou. "Vie rozprávať?" Na týchto riadkoch sa dozviete, ako postupovať, aby ste mohli hrdo odvetiť, "samozrejme".

Dostatok času

Papagáj si vyžaduje čas. Musíme sa mu venovať v závislosti na jeho potrebách aj niekoľko hodín denne. Najviac času vyžadujú druhy ako ara, papagáj sivý, amazoňan a kakadu. Ale samozrejme aj ostatné druhy papagájov vyžadujú spoločnosť a pocit skupiny. Naučte sa s papagájom tráviť čas. Každá minúta spoločne stráveného času, má pre papagája vysokú cenu. Prvým krokom k tomu, aby papagáj začal opakovať vaše slová, je získať si jeho pozornosť. To nie je problém, pretože papagája zaujme takmer všetko od ceruzky až po slúchadlá do uší.

Musí vás počúvať

Ak papagájovi neustále opakujeme slovo, ktoré chceme, aby si zaradil do svojej slovnej zásoby, tak si musíme dávať pozor, aby nás papagáj vnímal. Vyvarujte sa zbytočnému ruchu a vypnite televíziu aj rádio. Rozprávajte sa s papagájom pokojným hlasom, pretože papagáj si k sebe nepriberá iba samotné slovo, ale aj tón hlasu.

Prvý výsledok možno až za niekoľko mesiacov

Papagáj sa nenaučí rozprávať z večera do rána. Všetko závisí od času, ktorý mu venujete a od vášho prístupu. Ale svoju úlohu tu zohráva aj zložitosť slova. Niektoré slová sa papagáj dokáže naučiť pomerne rýchlo, ale mnohé z nich sú preňho veľmi zložité. Buď sa ich bude učiť veľmi dlho alebo sa ich naučí po svojom, teda si napríklad poprehadzuje slabiky podľa toho, ako mu to vyhovuje. Musíte si zvyknúť na to, že papagáj bude na začiatku veľmi často skúšať vyslovovať iba isté časti slova a až potom to postupne prejde do celého slova.

Pískanie je dobrý začiatok

Drvivá väčšina majiteľov papagájov si s ich prispením "vypiskuje". Je to veľmi dobrý začiatok pre ďalší rozvoj slovnej zásoby. Pískanie je totiž svojím spôsobom rovnako prejav komunikácie. A samozrejme poznáme pískanie radostné, ustrašené a aj volanie o pomoc. Intonácia a intenzita je odlišná pri každom duševnom prejave papagája, ale aj iného druhu vtáčika. Všetky vtáky dokážu za pomoci svojej reči komunikovať na veľmi dlhé vzdialenosti.

Naučiť papagája rozprávať chce svoj čas. Po prvom slove to už väčšinou ide samé od seba. Papagáj akoby sa oťukal a je odvážnejší v nových slovách. Navyše si takto cvičí aj svoje hlasivky. Ak sa naučí jedno slovo, tak skúste použiť základ tohto slova pre nové slovo. Týmto štýlom sa môžete dostať až na hranicu niekoľkých stoviek stabilných slov v slovnej zásobe.

A samozrejme sa nenechajte odradiť ľuďmi, ktorý vám budú tvrdiť, že napríklad taký papagáj vlnkovaný (andulka) sa nedokáže naučiť hovoriť. Tie najlepšie andulky totiž zvládajú slovnú zásobu okolo 150 slov.

© 2021 ZŠ s MŠ Pavla Demitru, 018 41  Dubnica nad Váhom
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky