Sviatok svätého Valentína

31.01.2022

14. február je deň všetkých zamilovaných, kedy si vyznávame lásku viac ako inokedy. Obdarúvame sa kvetmi, sladkosťami, či inými drobnosťami a sme k sebe láskavejší. Je to čas kedy si máme uvedomiť ako nám záleži na tých ktorých máme radi. 


O svätom Valentínovi, ktorý žil v 3. storočí nášho letopočtu, koluje veľa legiend. Jednou z najznámejších je kresťanská legenda, ktorá hovorí o svätom Valentínovi, ktorý bol mučeníkom žijúcim za vlády cisára Claudia II. Tento panovník rád a často viedol vojny, ale rímski muži jeho nadšenie nezdieľali a neradi vstupovali do vojska. Podľa Claudia bol ich dôvod jednoduchý: nechceli opúšťať svoje ženy a rodinu. Ženatých mužov nepovažoval za dobrých bojovníkov. Preto zakázal všetky zásnuby a sobáše v celom Ríme. Valentín bol rímsky kňaz, ktorý aj napriek cisárovmu zákazu tajne sobášil zamilované páry. Keď to cisár Claudius zistil, uväznil Valentína a odsúdil ho na trest smrti. Poprava sa konala 14. februára roku 296. Pred svojou smrťou napísal Valentín milostný list dcére väzenského dozorcu, do ktorej sa zaľúbil. A tak vzniklo prvé valentínske prianie.

V roku 469 pápež Gelasius ustanovil deň smrti sv. Valentína za pamätný deň na jeho počesť. Sv. Valentín sa tak stal patrónom zaľúbených.

Či už sú tieto legendy pravdivé alebo nie, Valentín sa stal patrónom zamilovaných a tento sviatok sa stal obľúbený nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Anglicko

V 18. storočí bolo obvyklé, že nezadané ženy si pripichovali ku svojim vankúšom päť listov vavrínu - každý do jedného rohu a posledný do stredu vankúša - s nádejou, že sa im v snoch bude snívať o ich budúcom manželovi. Iný variant tejto tradície pre zmenu ženy vyzýval, aby pokropili listy vavrínu ružovou vodou a položili ich na vankúš so slovami prosby: "Drahý Valentín, buď ku mne láskavý a v mojich snoch daj mi moju lásku uvidieť". Väčšina týchto tradícií sa do dnešných dôb bohužiaľ nezachovala, ale občas sa s nimi predsa len môžeme stretnúť.

Francúzsko

Hoci je Francúzsko známe ako jedna z najromantickejších miest sveta, nie je žiadnym prekvapením, že Francúzi slávia tento sviatok zamilovaných už od nepamäti. Údajne i prvá zamilovaná valentínka pochádza z Francúzska. Jej autorom bol Karol, vojvoda orleánsky, ktorý ju poslal v roku 1415 svojej manželke potom, čo bol uväznený v londýnskom Towere. Tradícia zasielania zamilovaných prianí sa vo Francúzsku i po celom svete zachovala až do dnešných dôb.

Inou obľúbenou valentínskou udalosťou bola takzvaná "loterie d´amour", teda "lotéria lásky". Slobodní ľudia volali smerom k protiľahlému domu meno osoby, po ktorej túžili a pokiaľ sa im odpovedalo, utvorili pár. Muži, ktorí nakoniec neboli spokojní zo svojím výberom, mohli jednoducho vymeniť partnerku za novú. Takto opustené ženy sa potom toho dňa vydali na slávnosť ohňov, kde spálili obrázky a fotografie muža, ktorý ich takto sklamal. Tieto udalosti sa nakoniec stali natoľko chaotické a nekoordinované, že ich francúzska vláda musela zakázať.

Filipíny

Sviatok svätého Valentína prebieha na Filipínach podobne ako ho poznáme z kultúrneho prostredia západných krajín. Avšak Filipínci si sviatok spestrili jednou originálnou tradíciou, ktorou sú hromadné svadby. V deň 14. februára si povedia spoločne svoje áno stovky párov a to pokojne uprostred nákupných centier, alebo na iných verejných miestach. A k nim sa ešte pridajú už zosobášené páry, ktoré si chcú svoj svadobný deň jednoducho zopakovať. V roku 2012 tak bolo na Valentína prostredníctvom hromadných svadieb po celej krajine zosobášených neuveriteľných 2 000 zamilovaných párov!

Brazília

Pretože sa každý rok v priebehu februára, alebo marca koná v Brazílii svetoznámy karneval, rozhodli sa preto Brazílčania sviatok svätého Valentína vynechať. Miesto neho slávia 12. júna sviatok "Dia dos Namorados" teda "Deň všetkých zamilovaných". Zamilované páry si v tento deň vymieňajú darčeky v podobe čokolády, kvetín a zamilovaných prianí. Po celej krajine sa tiež konajú rôzne hudobné festivaly a predstavenia. Deň všetkých zamilovaných nie je určený len zamilovaným párom, ale je tiež spojený s návštevami príbuzných a spoločnými večerami s priateľmi, ktorí si medzi sebou tiež dávajú dary.


© 2021 ZŠ s MŠ Pavla Demitru, 018 41  Dubnica nad Váhom
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky