Vývoj cicavcov

04.05.2022

Asi pred 225 miliónmi rokov, počas obdobia nazývaného trias, sa cicavce vyvinuli z plazov. V rovnakom období sa z inej skupiny plazov vyvinuli aj dinosaury, ktoré sa stali najdôležitejšou živočíšnou skupinou na zemi. Dinosaury ovládli svet na budúcich 170 miliónov rokov. Až keď pred 65 miliónmi rokov vyhynuli, dostali príležitosť cicavce.

Veľmi rýchlo sa vyvinuli do rôznych typov a rozšírili sa do všetkých častí sveta. V súčasnosti existuje viac ako 4500 druhov cicavcov, ktoré žijú na súši, v mori a aj vo vzduchu. Predchodcovia dnešných cicavcov boli rovnako rozmanití ako ich potomkovia a po Zemi v minulosti chodili tie najčudnejšie zvery.

                                                              Rozvoj cicavcov

Milióny rokov sa cicavce príliš nemenili. Zrazu, asi pred 50 miliónmi rokov, došlo k evolučnej explózii. V tomto období sa objavili aj prvé primáty. Macrauchenia bol zvláštny bylinožravý kopytník, ktorý žil v Strednej Amerike a vyhynul asi pred 10 miliónmi rokov.

Vývoj koňa 

Vedci veľmi dobre preskúmali premenu drobného lesného tvora na vysoké zviera otvorených planín, pretože objavili fosílne pozostatky koní v rozličných štádiach vývoja. Najstarším predkom koňa bol Eohippus,

 ktorý žil pred 60 miliónmi  rokov v Severnej Amerike. Bol vysoký asi 35 cm a žil v lesoch.

 Asi pred 35 miliónmi rokov sa objavil prvý kôň spásajúci trávu, Messohippus, vysoký 45 cm ktorý takisto obýval Severnú Ameriku. Prvý predok koňa, ktorý sa ponášal na súčasné kone, bol trojprstý Meryhippus, žijúci pred 15 miliónmi rokov. Dnešný kôň sa vyvinul pred dvoma miliónmi rokov a objavil sa v Amerike,Ázii i Európe.

                                                                      Rozdielny vývoj

Svetadiely na zemi sa neprestajne pohybujú. Keď sa objavili prvé cicavce, boli terajšie svetadiely spojene v jednom obrovskom kontinente, ktorý nazývame Pangea. Zvieratá sa tak mohli voľne pohybovať po celom svete. Pangea sa postupne rozrtrieštila na časti a mnohé zvieratá ostali odrezané od zvyšku sveta. Ich vývoj tam pokračoval dalej ale nabral svoj vlastný smer. Preto sa aj v súčasnosti mnoho austrálskych zvierat nápadne odlišuje od zvierat z iných svetadielov.

Autori: Juraj Roman Čičmánsky, Barbora Vangoríková

© 2021 ZŠ s MŠ Pavla Demitru, 018 41  Dubnica nad Váhom
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky