Život hviezdy

09.12.2021

Aj vy patríte k tým čo radi pozeráte večer na hviezdy? Alebo keď padá hviezda si niečo želáte? Zaujímalo vás ako taká hviezda vzniká? Poďme to spolu zistiť!

Vznik hviezdy

Hviezdy sa tvorí v hmlovine, v ktorej sa zhlukujú prach a plyny a priťahujú ďalší prach a plyny. Ako hmlovina rastie, spájajú sa atómy plynného vodíka a vzniká hélium. Pritom sa uvoľňuje teplo a svetlo a hviezda začne žiariť. Čím sú staršie, tím sú väčšie. Po určitý čas jasne žiaria, ale potom im začnú ubúdať plyny ktoré by horeli. 


Zánik hviezdy

Postupne sa hviezdy zrútia a zaniknú. Keď zanikne hviezda, stane sa nakoniec súčasťou mraku, prachu a plynov, z ktorých sa rodia nové hviezdy. Keď zanikne skutočne obrovská hviezda, zrúti sa do seba a vytvorí čiernu dieru. Príťažlivosť čiernej diery je taká silná, že do seba vtiahne všetko z okolia vrátane svetla.


Súhvezdia

Sú zdanlivé zoskupenia hviezd, ktoré sú pomenované podľa toho, či ich vonkajšie obrysy pripomínajú zvieratá veci či mytologické bytosti. Celkovo je pomenovaných 88 súhvezdí. Najlepšie sú pozorovateľné za jasných tmavých nocí. Astronómovia používajú tento opis na identifikáciu hviezd už viac ako 6 000 rokov.


Padajúca hviezda

Padajúcu hviezdu nazývame meteor alebo lietavica, vyzerá ako pás svetla, ktorý sa rýchlo pohybuje po nočnej oblohe. Nie je to však hviezda ale úkaz ktorý trvá iba sekundu. A vyvoláva ho kamenná či kovová častica, ktorá pri vstupe do zemskej atmosféry začne horieť. Meteor sa pohybuje rýchlosťou približne 70 km za sekundu.


© 2021 ZŠ s MŠ Pavla Demitru, 018 41  Dubnica nad Váhom
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky